افزایش ۱۵ درصدی شهریه‌های دانشگاه آزاد اسلامی

Home / افزایش ۱۵ درصدی شهریه‌های دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه افزایش شهریه برای رشته‌های مختلف این دانشگاه متفاوت است، گفت:، چون شهریه متغیر و ثابت مختلف است، ولی متوسط رشد بیش از ۱۴ و ۱۵ درصد نخواهد شد، مگر در رشته‌هایی که به طور مثال شهریه متغیر آن‌ها ۲۰ درصد باشد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، محمد مهدی طهرانچی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دانشگاه آزاد با توجه به گستردگی فعالیتش در شهر‌های مختلف باید مطابق با اقتصاد آن شهر خود را سازگار کند، تا به اقتصاد و بهره‌وری آن منطقه نیز کمک کند.

افزایش ۱۵ درصدی شهریه‌های دانشگاه آزاد اسلامی
افزایش ۱۵ درصدی شهریه‌های دانشگاه آزاد اسلامی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه مسؤولان دانشگاه به دنبال انتقال رشته‌ها در محور آمایش سرزمینی و توسعه اقتصادی منطقه‌ای هستند، تصریح کرد: شاید امروز نیاز دانشگاه جابه‌جایی رشته‌ها به جای ایجاد رشته‌های جدید باشد.

وی با اشاره به اینکه جابه‌جایی رشته‌ها هم اکنون نیز در حال انجام است، اضافه کرد: این موضوع در سال آینده تکمیل خواهد شد تا طبق آن تربیت جوانان انجام شود، مبحثی که در آن بیشتر اشتغال دانش‌بنیان مورد توجه خواهد بود.

طهرانچی با بیان اینکه سیاست دانشگاه تطبیق آن متناسب با نیاز‌های انسانی و نیاز‌های پشتیبانی است، افزود: در همین راستا امروز شاهد تاثیر تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در بخش‌های مختلف جامعه هستیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه دانشگاه یک تولیدکننده نیست، بلکه یک گره‌گشا از تولیدات است، اضافه کرد: در این راستا مراکز تحقیقاتی مجهز شده است و برای راه‌اندازی و خدمت‌‍‌دهی آن نیز اقداماتی انجام شده تا با قواعد جدیدی بتواند به‌ راحتی پشتوانه صنعت شده و بخش خصوصی از آن استفاده کند.

وی با اشاره به اینکه تاکنون دانشگاه آزاد اسلامی حرکت‌های اشتغالزایی دنیا و شرکت‌های دانش‌بنیان را وارد عرصه کرده است، افزود: نتایج مثبت این موضوع در سال جدید مشاهده خواهد شد.

طهرانچی همچنین در ارتباط با شهریه‌های تحصیلی دانشگاه آزاد نیز گفت: افزایش شهریه وابسته به شهر‌های مختلف و شرایط رشته‌هاست.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه تعیین شهریه‌های تحصیلی با توجه به تطبیق سال مالی با سال تحصیلی در یک ماه آینده مشخص خواهد شد که در هر شهر و کد رشته، شهریه‌ها چگونه خواهد بود، اضافه کرد: این ارقام‌ در سراسر کشور یکسان نیست، چون شهریه‌های هر واحد با توجه به مزیت‌ها و قابلیت‌های آن تعیین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هیأت امنای مرکزی یک متوسط رشدی حدود 14 درصد را برای شهریه‌های سال تحصیلی جدید پیش‌بینی کرده است، افزود: این مبلغ برای شهریه‌های مختلف متفاوت است، چون شهریه متغیر و ثابت مختلف است، ولی متوسط رشد بیش از 14 و 15 درصد نخواهد شد، مگر در رشته‌هایی که به طور مثال شهریه متغیر‌ آن‌ها 20 درصد باشد.