تغییر ظرفیت رشته های جراحی/ کاهش ظرفیت برخی رشته ها

Home / تغییر ظرفیت رشته های جراحی/ کاهش ظرفیت برخی رشته ها

تغییر ظرفیت رشته های جراحی

کاهش ظرفیت برخی رشته ها

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به نیاز کشور به رشته های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی گفت: با توجه به محاسبه نیروی انسانی ظرفیت های رشته های تخصصی پزشکی تغییر می کند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت

معاون آموزشی وزارت بهداشت

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، دکتر باقر لاریجانی امروز در حاشیه بازدید از شصت و ششمین آزمون دانشنامه تخصصی و سی و سومین آزمون دانشنامه فوق تخصصی در محل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در جمع خبرنگاران گفت: آزمون های دانشنامه یکی از بزرگترین آزمون های ارزیابی دانش فارغ التحصیلان علوم پزشکی است.
وی افزود: حدود ۴ هزار متخصص در ۲۸ رشته و حدود ۴۰۰ فوق تخصص در ۴ رشته با این آزمون مورد ارزیابی مجدد قرار می گیرند.
لاریجانی تصریح کرد: در این آزمون صلاحیت علمی افراد متقاضی برای عضویت هیئت علمی و همچنین خدمات درمانی آموزشی آینده آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد. در صورتی که دانشگاه ها ظرفیت جذب داشته باشند، برخی از این افراد به عضویت هیئت علمی در می آیند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به رشد ظرفیت رشته های تخصصی پزشکی در کشور خاطرنشان کرد: در برخی از رشته های تخصصی ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد رشد ظرفیت داشته ایم. اما باید توجه کرد که نمی توان همه متخصصان را به مناطقی فرستاد که بیمار نداشته باشد و یا امکانات تخصصی در اختیار نباشد.
وی با اشاره به تعهدات متخصصان پزشکی پس از فارغ التحصیلی یادآور شد: برخی از این فارغ التحصیلان دارای تعهد سه برابری و برخی دیگر تعهدات خاص دارند و براساس اعلام نیاز دانشگاه ها، مسئولیت های درمانی، آموزشی و خدماتی خود را ایفا می کنند.
لاریجانی درباره نیازسنجی و محاسبات نیروی انسانی در حوزه علوم پزشکی گفت: در حال حاضر نقشه راه ما برای ۵ سال آینده در رشته های تخصصی مشخص است و برخی از رشته ها از جمله رشته های جراحی با افزایش ظرفیت و به دلیل اشباع برخی از رشته ها با کاهش ظرفیت مواجه می شوند. برخی از رشته های تخصصی نیز وضعیت موجود را ادامه می دهند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت ادامه داد: محاسبات نیروی انسانی در مورد رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری و مامایی انجام شده است.
وی از محاسبات نیروی انسانی در رشته های دکترای تخصصی (Ph.D) خبر داد و گفت: این کار به دلیل گستردگی این رشته ها، بسیار متنوع بوده و امیدواریم تا پایان سال جاری بتوانیم آن را به اتمام برسانیم.